Wynik na minusie

W piątek większość azjatyckich giełd zakończyła sesję na minusie, ponieważ uczestnicy rynku zareagowali na spadki na Wall Street, gdzie nastąpiło znaczące obniżenie wartości akcji firmy Nvidia.

Stabilność mimo rosnącej inflacji

Japoński indeks Nikkei 225 zakończył dzień praktycznie bez zmian, z minimalnym spadkiem o mniej niż 0,1%, osiągając poziom 38 596,47 punktów. Powodem tego był raport rządu informujący o wzroście inflacji po raz pierwszy od trzech miesięcy, która wzrosła do 2,5% w maju z poziomu 2,2% w kwietniu. „Mamy jeszcze jeden miesiąc danych przed następnym posiedzeniem Banku Japonii. Rynki będą uważnie obserwować, czy nie zaczynają zbyt wcześnie przewidywać potencjalnej podwyżki stóp procentowych we wrześniu tego roku" - komentuje sytuację Yeap Jun Rong, analityk rynku w firmie IG.

Azjatyckie indeksy

Poza Japonią australijski indeks S&P/ASX 200 zanotował niewielki wzrost o 0,3%. Natomiast w Korei Południowej indeks Kospi spadł o 0,8%, podobnie jak indeksy w Hongkongu i Szanghaju, które zakończyły sesję odpowiednio na poziomach 18 039,40 (spadek o 1,6%) i 2 998,14 (spadek o 0,2%).

Nvidia traci na Wall Street

W czwartek na Wall Street indeks S&P 500 zanotował spadek o 0,3% od ostatniego rekordowego poziomu. Indeks Nasdaq także stracił - o 0,8%, natomiast Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,8%. Wszystko to miało miejsce w kontekście gwałtownego spadku wartości akcji Nvidia o 3,5%, co zagroziło jej ósmotygodniowym zwycięstwom na rynku. Nvidia jest liderem w technologii sztucznej inteligencji i niedawno wyprzedziła Microsoft, stając się najbardziej wartościową spółką na rynku.

Wpływ na globalne rynki finansowe

Zawirowania na światowych rynkach giełd pokazują, że są one bardzo czułe na wszelkie zmiany, zwłaszcza na istotne dane makroekonomiczne. Możliwe zmiany stóp procentowych oraz sytuacja gospodarcza w USA mają wpływ na decyzje inwestorów na całym świecie. Kluczowa okazała się strata jednej z najważniejszych spółek na rynku – Nvidii, która wpłynęła na wyniki notowań na Wall Street i miała znaczący wpływ na rynki azjatyckie oraz globalny obraz gospodarki.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!