Przełom w kinie
Tegoroczny Festiwal Filmowy w Tribeca przygotowuje się do prezentacji sekcji poświęconej filmom stworzonym przez Sora, opartym na technologii OpenAI. Temat przejęcia przez sztuczną inteligencję zaczyna dominować w świecie kina, a Festiwal Filmowy w Tribeca postanowił podążać za tym trendem.
Innowacyjne produkcje
W ostatnim czasie organizatorzy Festiwalu Tribeca ogłosili, że będą gospodarzami Sora Shorts - serii filmów stworzonych przez model sztucznej inteligencji generujący treści wideo. Do tego śmiałego projektu festiwal zaangażował pięciu filmowców do stworzenia oryginalnych filmów z wykorzystaniem aplikacji opartej na sztucznej inteligencji, która została zapowiedziana już w lutym, ale nadal nie została wydana. Do tej pory tylko kilku członków zespołu oraz artystów wizualnych miało dostęp, więc ta grupa filmowców dołącza do niewielkiego grona wtajemniczonych. Najnowsza grupa twórców filmów obejmuje reżyserkę Nikyatu Jusu (Nanny) i aktorkę Bonnie Discepolo (Fire Country, Shazam! Fury of the Gods). Na liście filmowców są również: Ellie Foumbi (Nasz Ojciec, Diabeł), Reza Sixo Safai (Historia Mario Valdeza) i Michael Ternasky-Holland.
Sora w roli głównej
Mimo że generatywna sztuczna inteligencja była już używana w dużych produkcjach filmowych - nie bez kontrowersji - to będzie pierwsze znane wykorzystanie Sora w filmach, które zostaną wyświetlone na festiwalu. W oświadczeniu dla prasy współzałożycielka i dyrektorka generalna Tribeca Enterprises Jane Rosenthal, powiedziała, że "ludzie potrzebują opowieści", aby zrozumieć świat wokół nich. "Czasami te opowieści przychodzą do nas w postaci filmów fabularnych, doświadczeń immersyjnych, dzieł sztuki, a nawet krótkich filmów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję" - dodała Rosenthal w swoim oświadczeniu. "Nie mogę się doczekać, co wymyśli ta grupa niezwykle kreatywnych absolwentów Tribeca".
Unikalne możliwości
Jedną z cech wyróżniających Sora spośród obecnie dostępnych modeli sztucznej inteligencji jest zdolność do produkcji filmów trwających do 60 sekund, co przewyższa inne modele, które są ograniczone do klipów o długości 6-8 sekund. Co więcej, filmy generowane przez Sorę mogą zawierać wiele ujęć, chociaż nie mają dźwięku, w tym dialogów. Sterowanie na miejscu uniemożliwia przedstawienie aktów seksualnych czy przemocy. Jeśli ktoś jest ciekawy, co model sztucznej inteligencji jest obecnie w stanie osiągnąć, to warto obejrzeć teledysk do utworu "The Hardest Part" autorstwa artysty znanego jako Washed Up.
Sztuczna inteligencja w akcji
Festiwal Filmowy w Tribeca odbywa się od 5 do 16 czerwca w Nowym Jorku. Z pewnością będzie interesująco zobaczyć, jak filmowcy wykorzystają Sora do tworzenia autentycznych, filmowych projektów. Niezależnie od wyników, jest to przełomowe wydarzenie, które bez wątpienia przyczyni się do dalszego rozwoju dynamicznego i fascynującego pola sztucznej inteligencji w kinematografii.