Mercedes-Benz postawił na sztuczną inteligencję, aby udoskonalić swój system obsługi głosowej w samochodach. Celem jest stworzenie możliwie najbardziej naturalnej interakcji oraz spersonalizowanych doświadczeń kierowców. Aktualizowany MBUX Virtual Assistant, którego wnętrze ożywi system operacyjny MB.OS, pozwoli na przewidywanie potrzeb kierowców. Przykładowo, po wsiadaniu do pojazdu o poranku może on podać najnowsze nagłówki wiadomości czy zasugerować połączenie telekonferencyjne, jeżeli kalendarz właściciela wskazuje, że jest spóźniony na spotkanie.
Dalszy rozwój asystenta
Mercedesy już posiadają możliwość sterowania za pomocą komend głosowych, które umożliwiają wykonywanie różnych czynności - od regulacji temperatury, przez wyszukiwanie celu nawigacji, po wykonywanie połączeń telefonicznych. Wprowadzenie generatywnej AI pozwoli na jeszcze bardziej naturalne interakcje. Asystent dźwiękowy będzie polegał na modelu języka dużych danych (LLM) do naturalnego dialogu i odpowiedzi na pytania klientów. Będzie również prezentował cztery "cechy charakteru": naturalność, predykcyjność, osobowość i empatię. Przełoży się to na bardziej luźną rozmowę, podobną do tej z przyjacielem - asystent będzie odpowiadał na pytania z zakresu wiedzy ogólnej, będzie też potrafił zadawać inteligentne pytania, aby wyjaśnić intencje i wyciągnąć wnioski.
Asystent dopasowany do preferencji kierowcy
Mercedes umożliwi dostosowanie asystenta do preferencji kierowcy, co obejmuje ton oraz styl mówienia. Asystent MBUX będzie wsparciem dla kierowcy nawet w stresujących sytuacjach, takich jak opóźnienia spowodowane ruchem drogowym. Samochodom dedykowany jest też system wodnego chłodzenia układów Nvidii, które napędzają system MB.OS. Nvidia tworzy układy GPU i systemy na chip dla wielu klientów z branży motoryzacyjnej, umożliwiając wprowadzenie takich funkcji jak zaawansowane systemy asystujące kierowcy, grafiki w samochodzie i sztuczna inteligencja.
Nowości w samochodach Mercedes
Mercedes twierdzi, że pierwsze samochody z systemem MB.OS zostaną wprowadzone do produkcji wraz z nadchodzącą architekturą modułową Mercedes, czyli MMA, zaplanowaną na 2025 rok. Pojazdy te pierwszy raz zostały pokazane podczas targów CES w Las Vegas. Mercedes planuje również wprowadzenie do swoich samochodów więcej opcji wideokonferencji i strumieniowania, w tym Microsoft Teams i Sony Pictures Ridevu, a nowa funkcja Surround Navigation oferuje lepszą świadomość sytuacyjną zaprezentowaną jako grafiki 3D na wyświetlaczu systemu informacyjno-rozrywkowego za pomocą silnika gier Unity.
Podsumowanie
Inwestycje w technologię sztucznej inteligencji są odpowiedzią Mercedes na rosnący trend wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technologii do samochodów. Firma chce być liderem na tym polu i oferować swoim klientom jedne z najbardziej zaawansowanych systemów asystujących kierowcy na rynku. Nowości, które są wprowadzane przez Mercedesa, pokazują, że samochody stają się coraz bardziej inteligentne i zautomatyzowane, a nasze interakcje z nimi stają się naturalne i spersonalizowane.