Nowa technologia baterii

Szwedzki producent samochodów, Polestar, dokonał istotnego postępu na drodze do elektrycznej rewolucji na drogach. Firma zdołała naładować swój nadchodzący model samochodu elektrycznego w zaledwie 10 minut, wykorzystując baterię  "z dominacją krzemu" opracowaną przez nową izraelską firmę ''StoreDot''.

Szybkie ładowanie, długotrwała wydajność

Polestar zainstalował tę baterię w pełni funkcjonalnym prototypie swojego modelu Polestar 5, który ma trafić na rynek w przyszłym roku. Samochód został naładowany od 10% do 80% w mniej niż 10 minut. Baterie StoreDot wykorzystują anody krzemowe zamiast anod grafitowych. Anody krzemowe mogą przechowywać 10 razy więcej jonów litu niż grafit, zajmując przy tym znacznie mniej miejsca. Oznacza to, że baterie są bardziej wydajne, mają dłuższą żywotność i mogą się szybciej ładować.

Nowoczesna era podróży

Polestar i StoreDot twierdzą, że to najkrótszy czas ładowania kiedykolwiek zarejestrowany dla samochodów elektrycznych wyposażonych w baterie o dominacji krzemowej. "Kierowcy mogą teraz podróżować na długie dystanse z taką samą swobodą i wygodą, jak przy tradycyjnych pojazdach na benzynę" - mówi Dr. Doron Myersdorf, dyrektor StoreDot. Baterie StoreDot mogą być łatwo zintegrowane z istniejącymi nadwoziami samochodów elektrycznych i ładowane za pomocą standardowych ładowarek DC.

Wyścig o przyszłość elektrycznej mobilności

Producenci pojazdów elektrycznych poszukują nowych rozwiązań w dziedzinie baterii, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów dotyczącym większego zasięgu pojazdów oraz szybszego czasu ładowania. W branży trwa intensywna rywalizacja o opracowanie najefektywniejszego składu chemicznego baterii. Na przykład, Toyota prowadzi prace nad technologią baterii stanu stałego, która potencjalnie mogłaby umożliwić osiągnięcie zasięgu do 1500 km do 2027 roku. Holenderski startup Lionvolt również skupia się na bateriach stanu stałego, które charakteryzują się dwukrotnie większą gęstością energetyczną w porównaniu do baterii litowo-jonowych.

Rozwój technologiczny

Planem StoreDot jest dostarczenie swoich pierwszych baterii klientom jeszcze w tym roku. Do 2028 roku firma ma zamiar opracować ogniwa, które będą w stanie zasilić pojazd na dystansie 160 kilometrów w zaledwie trzy minuty ładowania. Osiągnięcie takiego celu przez Polestar jest kluczowe dla przyspieszenia masowego wprowadzenia do użytku pojazdów elektrycznych i ułatwienia ich dostępności na szerszym rynku.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!