Nieprzewidywalne wyzwanie: Zabezpieczenie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Rok temu szef paryskich Igrzysk Olimpijskich odważnie zapewnił, że stolica Francji będzie "najbezpieczniejszym miejscem na świecie" podczas inauguracji Igrzysk. Wizja Tony'ego Estangueta wydaje się teraz mniej nierealna dzięki setkom patroli policji na ulicach Paryża, gotowym do działania myśliwcom i żołnierzom oraz monumentalnym barierom ochronnym rozciągającym się na obu brzegach Sekwany.

Nieprzewidywalne wyzwanie

Obszerna operacja policyjna i wojskowa we Francji jest w dużym stopniu wynikiem bezprecedensowych wyzwań związanych z bezpieczeństwem Igrzysk, które odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia. Miasto wielokrotnie padało ofiarą śmiertelnych ataków ekstremistów, a napięcia międzynarodowe są wysokie z powodu wojen na Ukrainie i w Gazie. Postanowiono zastosować unikalne podejście, organizując większość wydarzeń w samym sercu tętniącej życiem stolicy liczącej 2 miliony mieszkańców, z innymi rozsianymi po przedmieściach zamieszkanych przez kolejne miliony osób.

Operacja zabezpieczenia: statystyki

Siły policyjne i żandarmeria liczące do 45 000 ludzi są wspierane przez 10 000 żołnierzy, którzy stworzyli największy obóz wojskowy w Paryżu od czasów II wojny światowej. Odbywające się patrole uliczne oraz obecność żołnierzy i techniki wojennej nie są już niczym dziwnym dla mieszkańców Paryża, którzy doświadczyli serii ataków terrorystycznych w 2015 roku. Francję wspierają także siły policyjne z ponad 40 krajów.

Krytyka związana z bezpieczeństwem

Podczas gdy organizatorzy muszą walczyć z zagrożeniem cyberataków, obrońcy praw obywatelskich i krytycy Igrzysk są zaniepokojeni stosowaniem przez Paryż technologii monitoringu wyposażonej w sztuczną inteligencję oraz szerokim zakresem i skalą bezpieczeństwa olimpijskiego. Organizatorzy Igrzysk muszą podołać wielu wyzwaniom związanym zarówno z bezpieczeństwem milionów ludzi, jak i ochroną prywatności oraz swobody mieszkańców miasta.

Podsumowanie

Mimo że organizatorzy deklarują, że robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas Igrzysk, wiele wątpliwości pozostaje. Właśnie dlatego podjęcie działań mających na celu ochronę milionów ludzi jest tak nieprzewidywalnym wyzwaniem, na które Paryż musi być przygotowany. Czy stolica Francji rzeczywiście zdoła stać się "najbezpieczniejszym miejscem na świecie" podczas Igrzysk, okaże się już niebawem.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!