Nowa era piękna
Koronujące momenty konkursów piękności nie są już zarezerwowane jedynie dla modeli i modelek z krwi i kości. Teraz, dzięki sztucznej inteligencji, modele wygenerowane komputerowo również zdobywają swoje miejsce na wybiegu podczas World AI Creator Awards (WAICA). Niemniej jednak, na tym polu zaczynają pojawiać się typowe dla sztucznej inteligencji błędy w ocenie oraz uprzedzenia.
Nagrody dla najlepszych modeli sztucznej inteligencji
Nagrody WAICA stanowią zaszczyt dedykowany twórcom sztucznej inteligencji z całego świata. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej konkursu, pierwszą częścią ceremonii będzie tzw. Miss AI. Trzy modele, które zdobędą najwięcej punktów, podzielą między sobą nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 dolarów.
Ocena estetyki i technologicznego zaawansowania
Sędziowie, którzy oceniać będą modele, będą zwracać uwagę na estetykę, zaawansowanie technologiczne oraz popularność w mediach społecznościowych. Modele oceniane będą też na podstawie klasycznych kategorii konkursów piękności, takich jak uroda, gracja oraz indywidualne odpowiedzi na pytania, np. „Jeśli mogłabyś spełnić jedno marzenie, aby uczynić świat lepszym miejscem, jakie to marzenie by było?''.
Nietypowy wybór sędziów
Co ciekawe, wśród sędziów znajdują się zarówno prawdziwi ludzie, jak i modele sztucznej inteligencji. Do oceny modeli zaproszono między innymi Aitanę Lopez, stworzoną przez agencję modelingu sztucznej inteligencji z Barcelony - The Clueless, oraz Emily Pellegrini. Ich kreacje, inspirowane preferencjami twórców sprzed lat, odbiegają od rzeczywistości, w której standardy piękna idą w parze z różnorodnością.
Kontrowersje i aktualne wyzwania
Światem rządzi sztuczna inteligencja, która, niestety, przynosi ze sobą stereotypy i uprzedzenia. Pomimo unikalnej formy, WAICA budzi wiele kontrowersji i kwestionuje standardy piękna. Niemniej jednak jest to bezprecedensowe wydarzenie, które podkreśla rosnącą rolę technologii sztucznej inteligencji we wszystkich aspektach naszego życia.