Na podobieństwo oprogramowania do rozpoznawania twarzy, sztuczna inteligencja jest w stanie wykryć COVID-19 na podstawie zdjęć ultrasonograficznych płuc - tak wynika z najnowszych badań. Odkrycie to otwiera drogę do poprawy diagnostyki medycznej opierającej się na sztucznej inteligencji i umożliwia szybszą diagnozę pacjentów z COVID-19 oraz innymi chorobami płuc. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie "Communications Medicine".

Automatyczne narzędzie do diagnozowania COVID-19

Opracowanie narzędzia do automatycznego wykrywania choroby rozpoczęło się na początku pandemii, kiedy to lekarze stanęli przed koniecznością szybkiej oceny dużego liczb pacjentów w przepełnionych izbach przyjęć. "Rozwój tego narzędzia miał na celu wspomóc pracy lekarzy w przypadkach, kiedy konieczna jest szybka i dokładna diagnoza, jak np. na wczesnym etapie pandemii," - wyjaśnia główny autor badań, Muyinatu Bell, profesor nadzwyczajny inżynierii elektrycznej i komputerowej, inżynierii biomedycznej i informatyki na Johns Hopkins University. "Potencjalnie chcielibyśmy również, aby pacjenci mogli samodzielnie monitorować stan swojego zdrowia w domu."

Przyszłość diagnozowania chorób

Omawiane narzędzie otwiera również drogę do rozwoju noszonych urządzeń monitorujących takie choroby jak niewydolność serca, która może prowadzić do przeciążenia płynem w płucach pacjenta, podobnie jak w przypadku COVID-19. "To co robimy tutaj z wykorzystaniem narzędzi AI otwiera drogę do rozwoju urządzeń umożliwiających śledzenie stanu zdrowia samodzielnie," - mówi współautorka artykułu, Tiffany Fong, asystentka w Katedrze Medycyny Ratunkowej na Johns Hopkins University.

Sztuczna inteligencja w walce z COVID-19

Badania wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy obrazów ultrasonograficznych płuc w celu wykrycia cech znanych jako "B-linie", które wskazują na problemy z płucami. Dzięki połączeniu komputerowych symulacji obrazów z rzeczywistymi badaniami ultrasonograficznymi pacjentów, w tym tych, którzy otrzymali opiekę w uniwersytecie Johns Hopkins, możliwe jest wykrywanie COVID-19 na podstawie ultrasonografii z dużą dokładnością.

Biorąc pod uwagę fakt, że na początku pandemii istniał problem z niewystarczającymi danymi do nauki sztucznej inteligencji wykrywania COVID-19, nowe narzędzie jest dużym krokiem naprzód. "Potwierdzamy, że przy użyciu symulowanych zbiorów danych możemy osiągnąć wysoki stopień dokładności w ocenie i wykrywaniu cech COVID-19." - podsumowuje Lingyi Zhao, autor badań, aktualnie pracujący w Novateur Research Solutions.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!