Zjazd w południowych Włoszech

Włoska premier Giorgia Meloni ujawniła, że Papież Franciszek weźmie udział w dyskusji G7 na temat sztucznej inteligencji podczas spotkania liderów najbardziej zaawansowanych przemysłowo krajów świata, które odbędzie się w połowie czerwca w południowych Włoszech.

Niezwykłe wydarzenie

Po raz pierwszy w historii głowa Kościoła Katolickiego weźmie udział w spotkaniu Grupy Siedmiu. Meloni napisała 26 kwietnia na Twitterze, że udział Papieża przyniesie prestiż nie tylko Włochom, ale całej grupie G7. Liderzy USA, Kanady, Francji, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz najważniejsi przedstawiciele Unii Europejskiej spotkają się w dniach 13-15 czerwca w Borgo Egnazia w Apulii we Włoszech.

Wyzwanie naszych czasów

Premier Włoch w nagraniu video nazwała sztuczną inteligencję "największym wyzwaniem antropologicznym naszych czasów". Podkreśliła konieczność wprowadzenia odpowiednich ram prawnych, aby zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie "skoncentrowana na człowieku i kontrolowana przez człowieka". Meloni wyraziła nadzieję, że przywódcy rządów skorzystają z etycznych założeń promowanych przez Watykan od 2020 roku w ramach projektu "Rome Call for AI Ethics". Projekt, kierowany przez Papieską Akademię Życia, został podpisany przez kluczowych liderów, w tym Microsoft, IBM, Cisco i innych czołowych graczy na rynku.

Wartości i etyka w erze sztucznej inteligencji

Papież Franciszek weźmie udział w sesji "outreach" G7, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele innych krajów, nie tylko tych należących do G7. Meloni jest przekonana, że obecność Papieża przyczyni się do opracowania regulacyjnych, etycznych i kulturowych ram dla sztucznej inteligencji. Podkreśla, że technologia ta jest kolejnym sprawdzianem naszych możliwości - możliwości międzynarodowej społeczności, co zostało wyrażone przez św. Jana Pawła II w jego słynnym przemówieniu do ONZ z 2 października 1979 roku: "Działalność polityczna, czy to na poziomie krajowym, czy międzynarodowym, pochodzi od człowieka, jest wykonywana przez człowieka i jest skierowana do człowieka".

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!