Apple prowadzi rozmowy z Google na temat wykorzystania generowanego przez wyszukiwarkę modelu sztucznej inteligencji zwanej Gemini dla swojego następnego iPhone'a. Rozmowy są na wstępnym etapie i nie został jeszcze określony zakres potencjalnego porozumienia, według trzech zaznajomionych osób.

Rozmowy o wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Apple prowadziło również dyskusje z innymi firmami AI, jak mówi jedna z tych osób, dążąc do wykorzystania mocy dużego modelu zdolnego do analizy ogromnych ilości danych i samodzielnego generowania tekstu. Tim Cook, dyrektor generalny Apple, obiecał inwestorom, że firma zapowie nowe możliwości związane z Generative AI jeszcze w tym roku.

Partnerstwo technologiczne Apple i Google

Porozumienie Apple-Google w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji rozszerzyłoby jedno z najdłużej trwających partnerstw technologicznych. Google przyczyniło się w dużym stopniu do sukcesu iPhone'a od momentu wprowadzenia urządzenia przez Apple w 2007 roku. Początkowo dostarczyło Google Maps do nawigacji, a później zawarło umowę stając się domyślną wyszukiwarką w przeglądarce Safari na iPhone'ie, za co Google corocznie płaci Apple ponad 18 miliardów dolarów.

Google łata luki w produktach Apple

Rozważania Google na temat dostarczenia możliwości generatywnej sztucznej inteligencji dla iPhone'a to najnowszy przykład na to, jak firma wypełnia lukę w produktach Apple. Prace Apple nad rozwojem własnego dużego modelu języka, czyli technologi stojącej za chatbotami takimi jak ChatGPT i Gemini, napotkały pewne opóźnienia, jak mówią dwie osoby zaznajomione z jego rozwojem.

Podsumowanie

Rozmowy Apple z Google dotyczące wykorzystania modelu AI Gemini do następnego iPhone'a są na wstępnym etapie, ale gdyby partnerstwo doszło do skutku, relacja biznesowa Apple i Google znacznie by się pogłębiła. Google dostarczałoby wówczas najnowsze rozwiązania AI dla iPhone'a, podobnie jak wcześniej dostarczało oprogramowanie Google Maps i domyślną wyszukiwarkę dla przeglądarki Safari.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!