Rząd Arabii Saudyjskiej planuje stworzyć fundusz inwestycyjny na rzecz sztucznej inteligencji o wartości około 40 mld dolarów. To najnowszy znak gorączki złota w kierunku technologii, która już zaczęła znacząco przekształcać sposób, w jaki ludzie żyją i pracują.

Fundusz na rzecz AI

W ciągu ostatnich tygodni przedstawiciele Publicznego Funduszu Inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej omawiali potencjalne partnerstwo z Andreessen Horowitz, jednym z czołowych funduszy venture capital w Silicone Valley, oraz innymi finansistami. Podkreślili, że plany te mogą jeszcze ulec zmianie. Wprowadzenie funduszu technologicznego uczyniłoby z Arabii Saudyjskiej największego inwestora w sztuczną inteligencję na świecie. Pokazałoby to także globalne ambicje biznesowe tego kraju oraz jego dążenie do zróżnicowania swojej gospodarki i ustanowienia się jako bardziej wpływowego gracza na światowej scenie technologicznej i geopolitycznej.

Wielkie plany

Plany te Arabia Saudyjska realizuje poprzez swój suwerenny fundusz majątkowy, który ma aktywa o wartości ponad 900 mld dolarów. Funkcjonariusze saudyjskiego funduszu omawiali rolę, jaką mógłby odegrać Andreessen Horowitz - już aktywny inwestor w AI, a którego współzałożyciel, Ben Horowitz, jest przyjacielem gubernatora funduszu - i jak by taki fundusz działał. Planowane 40 mld dolarów znacząco przewyższa typowe kwoty gromadzone przez amerykańskie firmy venture capital i mogłyby być przewyższone tylko przez SoftBank, japoński konglomerat, który od dawna jest największym inwestorem w start-upy na świecie.

Gorączka sztucznej inteligencji

Saudyjski fundusz technologiczny, który jest tworzony przy pomocy banków Wall Street, będzie najnowszym potencjalnym uczestnikiem w sferze już teraz zalewanej pieniędzmi. Globalne szaleństwo wokół sztucznej inteligencji doprowadziło do zwiększenia wyceny prywatnych i publicznych firm, gdy optymistycznie nastawieni inwestorzy starają się znaleźć lub zbudować kolejne Nvidia czy OpenAI. Na przykład start-up Anthropic zebrał ponad 7 mld dolarów w ciągu jednego roku - suma praktycznie niespotykana w świecie venture capital.

Cena finansowania projektów AI jest wysoka. Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, rzekomo poszukiwał ogromnej sumy od rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich na zwiększenie produkcji układów potrzebnych do zasilania technologii AI. Plany Arabii Saudyjskiej, choć mogą jeszcze ulec zmianie, wskazują na ogromne zaangażowanie kraju w przyszłość technologii sztucznej inteligencji.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!