Microsoft ogłosił ambitne plany na rok 2024 - ma to być rok, który upłynie pod znakiem komputera opartego na sztucznej inteligencji. Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku jest zmiana, jaką firma wprowadza do klawiatury nowych laptopów i komputerów PC. Na różnych nowych komputerach PC i laptopach od partnerów Microsoft pojawi się nowy klawisz Copilot, który zapewni szybki dostęp do doświadczeń związanych ze sztuczną inteligencją, dostępnych w systemie operacyjnym Windows Copilot, po prostu za naciśnięciem przycisku na klawiaturze.

Nowy klawisz Copilot to pierwsza duża zmiana w układzie klawiatury PC od prawie trzech dekad.

Nowy klawisz Copilot jest pierwszą poważną zmianą w klawiaturze komputerów PC od niemal 30 lat. "Prawie 30 lat temu, wprowadziliśmy klawisz Windows do klawiatury komputera, co umożliwiło ludziom na całym świecie interakcję z systemem Windows" - mówi Yusuf Mehdi, wiceprezydent i główny kierownik ds. marketingu konsumenckiego w Microsoft. "Widzimy to jako kolejny przełomowy moment w naszej drodze z Windowsem, gdzie Copilot będzie punktem wejścia do świata AI na komputerze".

Klawisz Copilot zastąpi dotychczasowy klawisz menu

Nowy klawisz Copilot zastąpi klawisz menu, który został wprowadzony razem z klawiszem Windows kilkadziesiąt lat temu. Będzie on umieszczony obok prawego klawisza Alt na większości klawiatur, jednak jego lokalizacja może się różnić w zależności od producenta i rynku. To w tym samym miejscu Microsoft dodał dedykowany klawisz Office na swojach klawiaturach w 2019 roku. Klawisz Copilot po prostu uruchamia Windows Copilot wbudowany w Windows 11, oferując chatbota przypominającego ChatGPT, który może odpowiadać na zapytania czy nawet podejmować działania w systemie Windows.

Co dalej z Copilotem?

Jeśli Windows Copilot nie jest jeszcze dostępny w Twoim kraju, klawisz Copilot uruchomi zamiast tego Windows Search. Chociaż istniejący klawisz Windows może otwierać menu Start lub być łączony z różnymi innymi klawiszami dla skrótów do funkcji i funkcji Windows, klawisz Copilot jest na razie tylko klawiszem uruchamiającym. Nie jest jasne, czy Microsoft planuje pozwolić na używanie klawisza Copilot w połączeniu z innymi klawiszami w przyszłości.

Podsumowanie

Microsoft cały czas rozwija Copilota i zdaje się, że nowy klawisz Copilot jest częścią większych zmian zasilanych przez AI, które są planowane na 2024 r. W tym nowym roku Microsoft wprowadzi znaczne zmiany w kierunku bardziej osobistej i inteligentnej przyszłości komputacji, gdzie AI będzie bezproblemowo tkana od systemu, przez układ krzemowy, aż po sprzęt - mówi Mehdi. Ta transformacja nie tylko uprości nasze doświadczenia z komputerem, ale też je wzmocni, czyniąc 2024 rok "rokiem komputera AI".

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!