W 2022 roku świat poznał słowo określające to, co otrzymujesz, gdy linie między rzeczywistym światem a internetem zaczynają się zacierać: metawersum. Na razie rozwiązanie nie spotkało się z masową adopcją. Czy rynek zbytnio wyprzedził siebie?

Historia i rozwój metawersum

Po raz pierwszy metawersum został wspomniany w science-fiction Neal'a Stephenson'a "Snow Crash" w 1992 roku. Jest to zasadniczo świat online, gdzie możesz chodzić do szkoły, do pracy, grać w gry, oglądać koncerty, robić zakupy i wiele więcej, nie opuszczając swojego domu. Pierwszy etap, czyli przenoszenie ludzi do różnych światów za pomocą gogli VR, został osiągnięty kilka lat temu. Od tego momentu próbują uczynić metawersum "zamieszkanym" we wszystkich jego aspektach.

Metawersum w szerszym kontekście

Interpol, czyli globalna organizacja policyjna, ujawnia pierwsze metawersum specjalnie zaprojektowane dla organów ścigania na całym świecie. Jego dwustronne zadanie: definiowanie, które czyny są karane w świecie wirtualnym oraz ochrona praw człowieka, gdy metawersum prezentuje się jako narzędzie masowej inwigilacji. Chociaż firma Meta, która zmieniła swoją nazwę z Facebooka na Meta, by pokazać swoje zaangażowanie, początkowo dominowała w najnowszej fali hype'u na metawersum, inne duże firmy, takie jak Microsoft, Nvidia, Amazon i Disney, szybko złożyły swoje wielkie zakłady na jego potencjał. Starbucks i Nike także dołączyły do trendu.

Podsumowanie

Cały hype i inwestycje jeszcze nie przyniosły wymiernych korzyści. Nawet Meta wycofała się, ujawniając, że dział Reality Labs stracił ponad 46,5 miliarda dolarów od 2019 roku, testując cierpliwość i wytrzymałość inwestorów. W październiku 2023 roku szef Meta, Zuckerberg, wyraźnie stwierdził, że zasoby inżynieryjne i obliczeniowe przeznaczone na AI, a nie metawersum, będą "największymi obszarami inwestycji firmy w 2024 roku"

Jest wiele pytań i na razie niewiele odpowiedzi. Czas pokaże, który kierunek rozwoju okaże się optymalny, ale nie ulega wątpliwości, że zarówno metawersum, jak i sztuczna inteligencja będą miały znaczący wpływ na naszą przyszłość.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!