Ewolucja filmowej technologii

Kilka pokoleń temu, filmowanie odbywało się w niemym, czarno-białym świecie. Od tamtego czasu przeszliśmy przez masę technologicznych zmian, docierając do dzisiejszych produkcji, które są wręcz przepełnione efektami specjalnymi generowanymi komputerowo. Dzisiaj, rosnące możliwości generowania filmów za pomocą sztucznej inteligencji wydają się gotowe na otworzenie nowej ery kreacji wizualnej.

Innowacyjna produkcja

Przykładowo, film "Next Stop Paris" zyskał dużo uwagi dzięki zastosowaniu tej technologii. Jest to pierwsza oryginalna produkcja TCLtv+, strumieniowego serwisu od producenta elektroniki TCL, która wykorzystuje generatywną technologię sztucznej inteligencji oraz inne narzędzia do tworzenia filmów. Film cechuje się właściwościami typowymi dla twórczości sztucznej inteligencji, takimi jak subtelne przesunięcia pomiędzy klatkami i sztywna animacja. Typowo dla tego typu realizacji, nie było potrzeby postawienia nawet jednej stopy na ulicach Paryża.

Nowe narzędzia w rękach twórców

Jednak w miarę upływu czasu technologia sztucznej inteligencji przekonuje wszystkich sceptyków. Microsoft niedawno zaprezentował VASA-1, system generowania filmów, który potrafi stworzyć niezwykle realistyczną animację z jednego zdjęcia twarzy i kawałka muzyki. Krytycy nazywają to narzędziem do tworzenia deepfake'ów. Z drugiej strony mamy Viggle, który, choć nie jest tak płynny, jak oferta Microsoftu, został użyty do wygenerowania postaci opartych na Samie Altmanie z OpenAI, a także do naśladowania reporterów na miejscu zbrodni.

Granice między fikcją a rzeczywistością

W miarę jak systemy generowania filmów stają się coraz doskonalsze, rozróżnienie ich dzieł od prawdziwych ujęć staje się niezwykle trudne. Pod warunkiem, że zostały odpowiednio stworzone, mogą być nieodróżnialne od rzeczywistości. Ma to ogromny potencjał twórczy, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek trudno uwierzyć we wszystko, co widzimy.

Kreatywność kontra etyka

Możliwość tworzenia tak realistycznych filmów za pomocą sztucznej inteligencji otwiera drzwi do nowych możliwości, ale jednocześnie stwarza wiele etycznych i prawnych problemów. Mimo że ta technologia daje ogromne możliwości kreatywne, należy pamiętać, że narzędzia te mogą być wykorzystane do manipulacji i dezinformacji. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna jest ostrożność i krytyczne myślenie podczas oglądania jakiejkolwiek treści wideo.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!