Nowe horyzonty w badaniu wszechświata

Blue Skies Space, brytyjska firma, planuje wysłać pierwsze naukowe satelity w kosmos w 2025 roku, po pozyskaniu świeżego kapitału w wysokości 2 milionów funtów. Firma opracowała unikalny model biznesowy dla entuzjastów astronomii. Te pierwsze satelity naukowe będą dostarczać dane bezpośrednio do naukowców poprzez system członkostwa - poinformowało przedsiębiorstwo.

Rewolucja w dostępie do danych

Naukowcy obecnie muszą polegać na agencjach rządowych, takich jak NASA i ESA, aby uzyskać dostęp do danych kosmicznych. Niestety, aktualna dostępność tych danych nie spełnia współczesnych wymagań. Na przykład Teleskop Jamesa Webba otrzymał 1600 wniosków o czas obserwacji, ale tylko 249 z nich zostało wybranych. To oznacza, że zapotrzebowanie przewyższa podaż prawie siedmiokrotnie. Blue Skies Space ma ambicję wypełnić tę lukę. Firma zamierza oferować klientom możliwość zakupu rocznego członkostwa lub godzinowego dostępu do danych.

Rozwój nauki dla świata

"Naszym celem nie jest tylko dostarczanie wielkiej nauki, ale dostarczanie jej każdemu naukowcowi na świecie"- zaznaczył Dr. Marcell Tessenyi, dyrektor i współzałożyciel Blue Skies Space. Pierwszy satelita programu nosi nazwę Mauve. Został zaprojektowany do monitorowania aktywności gwiazd w naszym sąsiedztwie kosmicznym i planuje się go wystrzelić na początku 2025 roku. Analizując dane zgromadzone przez ten satelitę, naukowcy mogą znaleźć dowody na możliwość istnienia życia na innych planetach.

Przyszłość kosmicznych badań

Po wysłaniu Mauve w kosmos Blue Skies Space planuje uruchomić całą flotę satelitów. Nowe finansowanie przybliża ten plan do realizacji. Fundusze pochodzą między innymi od japońskiego funduszu SPARX Space Frontier Fund i brytyjskiego inwestora SFC Capital. Blue Skies Space ma zamiar wykorzystać te środki na przyspieszenie harmonogramu wystrzelenia satelitów. Następny w kolejce jest Twinkle, który dostarczy widzialne i podczerwone spektroskopie do analizy składu ciał niebieskich. To podejście już przyciągnęło uniwersytety i instytucje z 11 krajów, w tym Cardiff University (UK), Vanderbilt University (USA), Francuska Komisja Energii Alternatywnej i Energii Atomowej (Francja) oraz Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!