Generatywna sztuczna inteligencja (AI) stała się najgorętszym tematem dyskusji w 2023 roku. Choć przewidywanie przyszłości w naszym nieprzewidywalnym świecie jest ryzykowne, wydaje się, że w 2024 roku AI będzie nadal na ustach wszystkich. Rozwój technologii generatywnej AI oznacza, że platformy będą się ulepszać, rozszerzać i dywersyfikować, oferując nowe i lepsze rozwiązania dla istniejących problemów oraz usprawniając operacje.

Fakty dotyczące użytkowania generatywnej AI

Generatywna AI jest obecna od lat. Pierwszą taką AI stworzył Joseph Weizenbaum w latach 60. XX wieku jako część chatbota Eliza. Jednak dopiero niedawno AI stała się częścią szerszej dyskusji, przenikając niemal każdą technologiczną debatę. Według Reutersa, ChatGPT przekroczył milion użytkowników w mniej niż tydzień po uruchomieniu pod koniec 2022 roku. Dwa miesiące później, w styczniu 2023 roku, aplikacja miała już 100 milionów użytkowników.

Fakty ekonomiczne dotyczące generatywnej AI

Generatywna AI będzie miała znaczący wpływ na światową gospodarkę, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Globalny rynek generatywnej AI osiągnie wartość 3,7 miliarda dolarów na początku 2024 roku, według S&P Global. Rozmiar globalnego rynku generatywnej AI osiągnie 51,8 miliarda dolarów do 2028 roku, według Markets and Markets.

Fakty marketingowe dotyczące generatywnej AI

Największy wpływ generatywnej AI obserwujemy w marketingu. Według Statista, branża marketingowa ma najwyższy wskaźnik adopcji generatywnej AI, a najczęstszym zastosowaniem ChatGPT jest generowanie treści marketingowych.

Percepcja generatywnej AI

Mimo entuzjazmu wokół AI, krytycy zachęcają do ostrożności. Istnieją ryzyka związane z generatywną AI, które są dostrzegane przez społeczeństwo. Największym etycznym ryzykiem jest szerzenie dezinformacji.

Generatywna AI przyszłości

Generatywna AI prawdopodobnie ukształtuje przyszłość globalnej gospodarki. Zmieni sposób, w jaki pracujemy, naturę pracy i częstotliwość pracy. Większość starszych liderów IT (57%) uważa generatywną AI za „game changer", według Salesforce.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!