Jubileuszowa ocena na portalu Filmweb!

Z radością informujemy, że miało miejsce niecodzienne wydarzenie – na portalu Filmweb po raz pierwszy jeden film zdobył milion ocen! Jest to jedna z najbardziej znanych produkcji, "Zielona mila". Historia strażnika i jego niespotykanej relacji ze skazańcem zasługuje na takie wyróżnienie, a fakt, że to właśnie ona zdobyła milion ocen, jest dowodem, że "Zielona Mila" zapisała się na stałe w kinowej popkulturze.

Od horrorów do uniwersalnych dramatów

W reżyserii Franka Darabonta, "Zielona mila" od lat była jednym z najchętniej wybieranych filmów przez użytkowników naszego portalu. Co ciekawe, film jest adaptacją utworu Stephena Kinga, znanego przede wszystkim z fantastycznych horrorów. W "Zielonej mili" jednak autor odszedł od swojego ulubionego gatunku, przedstawiając opowieść o więziennictwie, wymiarze sprawiedliwości i ludzkich dramatach. W rankingu Top 500, "Zielona mila" zajmuje trzecie miejsce, wyprzedzana jedynie przez filmy "Nietykalni" i "Skazani na Shawshank", który również jest dziełem Darabonta i jest adaptacją utworu Kinga.

Historia, która trafiła do serc widzów

Protagonistą filmu jest Paul Edgecomb (zagrany przez Toma Hanksa), strażnik w celi śmierci więzienia Cold Mountain. Przez lata obserwowaliśmy jego interakcje z licznymi skazańcami, ale żadnej relacji nie można porównać z tą, jaką zbudował z Johnem Coffeyem (Michael Clarke Duncan). Ta postać, skromny gigant skazany za morderstwo, skrywa niezwykłe tajemnice, które na zawsze zmienią życie Edgecomba.

Sukces na miarę miliona

Chociaż "Zielona mila" miała swoją premierę dopiero w 1999 roku, szybko zdobyła popularność na całym świecie, zarabiając 286 milionów dolarów przy 60 milionach budżetu. Do dziś jest to jeden z najchętniej oglądanych amerykańskich dramatów. Film otrzymał aż 4 nominacje do Oscara i jedną do Złotych Globów oraz trzy nagrody Saturn, w tym dla Michaela Clarke Duncana za najlepszą rolę męską.

Zakończenie

Cieszymy się, że oddajecie swoje filmowe głosy na naszej platformie i wartościujecie kino, dzięki czemu możemy na bieżąco obserwować wasze preferencje. "Zielona mila" stała się pierwszym filmem, który przekroczył magiczny milion ocen, ale już w kolejce czeka kolejna ikoniczna rola Toma Hanksa - "Forrest Gump". Jesteśmy ciekawi, co wy sądzicie po latach o "Zielonej mili”.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!