Sztuczna inteligencja (AI) zdominowała Wall Street w 2023 roku i, można by powiedzieć, napędzała ogólny zwrot na rynku w ubiegłym roku. Jednak inwestowanie w AI to coś więcej niż posiadanie akcji dowolnej firmy, która ma jakieś powiązanie z tymi dwoma magicznymi literami. Nieuchronnie, hype przyciąga zarówno prawdziwych graczy, jak i naśladowców. Niektóre akcje AI będą zwycięzcami, inne nie.

Oto pięć akcji firm związanych z AI, które mogą być przedmiotem inwestycji w 2024r.

  1. Nvidia (NASDAQ: NVDA)
  2. Microsoft (NASDAQ: MSFT)
  3. Snowflake (NYSE: SNOW)
  4. Palantir Technologies (NYSE: PLTR)
  5. ASML (NASDAQ: ASML)

1. Nvidia
Akcje firmy wzrosły o 230% w ciągu ostatniego roku, ale hype jest uzasadniony. Jednostki przetwarzania graficznego (GPU) firmy Nvidia są sprzętem wyboru dla aplikacji AI. Ich zaawansowana technologia i przydatność w wymagających aplikacjach obliczeniowych pomogły Nvidii zdobyć szacowany 80% do 95% udział w rynku chipów AI. Przychody firmy niemal podwoiły się do 45 miliardów dolarów w 2023 roku:

2. Microsoft
Dla giganta technologicznego, jakim jest Microsoft, AI może wydawać się tylko dodatkiem. W końcu Microsoft zajmuje się niemal wszystkim, włączając w to chmurę obliczeniową, gry, oprogramowanie dla przedsiębiorstw i elektronikę użytkową. Jednak nie można dać się zwieść - AI jest priorytetem dla Microsoftu. Inwestorzy będą chcieli posiadać akcje Microsoftu ze względu na znaczne inwestycje i ścisłą współpracę z OpenAI, firmą stojącą za ChatGPT.

3. Snowflake
Dane zdają się być najważniejszym składnikiem technologii AI, poza mocą obliczeniową. Jednak dane często pochodzą z wielu źródeł i mogą być niezorganizowane i trudne do wykorzystania. Snowflake to platforma magazynowania danych w chmurze, która bezpiecznie przechowuje, analizuje i udostępnia dane. To czyni ją potencjalnie kluczowym graczem dla firm korzystających z AI.

4. Palantir Technologies
Firma od lat buduje i sprzedaje niestandardowe oprogramowanie dla rządu USA. Biznes stanowi ponad połowę przychodów Palantir. Firma szybko rozwija również swoje komercyjne przedsięwzięcia. Co najważniejsze, w zeszłym roku Palantir wprowadził na rynek AIP, platformę do implementacji modeli AI. Zarząd zauważył, że ponad 300 organizacji wypróbowało AIP w

5. ASML
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że firmy takie jak Nvidia nie budują wysokotechnologicznych chipów, które sprzedają. Są one produkowane w fabrykach, zwanych fabami. W tych fabrykach znajdują się zaawansowane maszyny, które tworzy ASML. Można śmiało powiedzieć, że ASML ma monopol. Firma ta posiada szacowany 90% udział w rynku maszyn do litografii ekstremalnego ultrafioletu, używanych do produkcji zaawansowanych chipów półprzewodnikowych.

Każda z tych firm reprezentuje różne aspekty ekosystemu AI, od sprzętu po oprogramowanie i usługi. Nvidia jest liderem w dziedzinie sprzętu AI, Microsoft wykorzystuje AI do wzmocnienia swoich usług chmurowych i innych technologii, Snowflake zajmuje się zarządzaniem danymi, które są kluczowe dla AI, Palantir oferuje rozwiązania AI dla sektora rządowego i komercyjnego, a ASML jest kluczowym graczem w produkcji chipów, które są sercem technologii AI.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!