ChatGPT z funkcją zapamiętywania

Kilka miesięcy temu OpenAI zapowiedziało znaczącą aktualizację swojego chatbota - ChatGPT. Teraz system będzie mógł zapamiętywać szczegóły rozmów z użytkownikami i dostosowywać się do ich preferencji oraz zebranych danych. Jednak ta funkcja, znana jako "pamięć rozmów", będzie dostępna tylko na ograniczonym rynku z powodu troski o prywatność, co budzi pewne obawy.

Innowacyjna właściwość, kontrowersyjne wyzwania

Rozszerzenie funkcji ChatGPT o pamięć rozmów jest konsekwencją wcześniejszych prezentacji przez OpenAI instrukcji, nazywanych własnoręcznymi, które pozwoliły użytkownikom kształtować odpowiedzi chatbota. Ten rewolucyjny krok w kierunku personalizowanego asystenta AI niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Przede wszystkim, wraz z szeroką implementacją pamięci rozmów, pojawia się istotny problem związany z prywatnością. Szczególnie istotne jest to w kontekście, że nowa funkcja nie jest dostępna na dwóch dużych rynkach - w Europie i Korei, gdzie obowiązują surowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.

Trudności w Europie

Pamięć rozmów, której testy rozpoczęto już w lutym, umożliwia zbieranie i przechowywanie informacji przekazywanych chatbotowi podczas rozmów. Dzięki tym danym ChatGPT może dostosować swoje funkcje do preferencji użytkownika, co znacząco zwiększa wygodę i efektywność korzystania z systemu. Niemniej jednak dowiadujemy się, że ta bardzo pożądana funkcjonalność nie jest dostępna dla użytkowników w Europie. Czyżby powodem były przepisy dotyczące ochrony danych osobowych?

Prywatność a pamięć

Płatni subskrybenci ChatGPT z Europy i Korei nie mają dostępu do funkcji pamięci. Chociaż oficjalnie nie podano wyjaśnienia tej decyzji, najbardziej prawdopodobnym powodem są kwestie prywatności. Ponadto, nie jest jasne, w jaki sposób OpenAI zarządza pamięcią chatbota - musi ona być odpowiednio zabezpieczona, zawierając zarówno powierzchowne, jak i wrażliwe informacje. Aby zapobiec potencjalnym problemom, OpenAI podejmuje kroki w celu oceny i łagodzenia uprzedzeń oraz uniemożliwienia ChatGPT przechowywania wrażliwych informacji bez wyraźnej prośby użytkownika.

Krok w nowym kierunku

Rozwinięcie funkcji pamięci w ChatGPT z pewnością jest krokiem naprzód, ale obecnie wydaje się nieco niepewne pod względem bezpieczeństwa. Pomimo korzyści związanych z personalizacją chatbota, dla wielu użytkowników priorytetem pozostaje zachowanie prywatności. Dlatego oczekujemy dalszych informacji od OpenAI na temat sposobu przetwarzania i zabezpieczania danych.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!