George Lucas kontra hejterzy "Gwiezdnych Wojen"

Podczas ostatniej wizyty w Cannes, gdzie odbierał Honorową Złotą Palmę za dorobek artystyczny, George Lucas skierował kilka słów do krytyków i hejterów swoich produkcji z serii "Gwiezdne Wojny". Kontrowersje budzą szczególnie te komentarze, które dotyczą kobiet na pierwszym planie oraz koloru skóry bohaterów, którym Lucas postanowił poświęcić kilka słów.

Różnica między krytyką a hejtem

Lucas zwrócił uwagę na fakt, że nie wszyscy krytycy potrafią zrozumieć różnicę między merytorycznym potraktowaniem kwestii filmowych a niemerytorycznym hejtem. W mediach społecznościowych niejednokrotnie można było zauważyć, że wielu hejterów zasługuje na takie miano właśnie przez swoje nieuprawnione ataki na kwestie związane z płcią, kolorem skóry czy orientacją seksualną postaci.

W odpowiedzi na zarzuty

W odpowiedzi na krytykę, Lucas przypomniał, że "Gwiezdne Wojny" od zawsze były tworem promującym równość i akceptację inności - bez względu na to, czy dotyczyło to istot futrzastych, zielonych czy jakichkolwiek innych. Twórca zauważył również, że jedynymi postaciami doświadczającymi dyskryminacji w jego produkcji są... droidy. Na krytykę dotyczącą skóry postaci odpowiedział przypominając, że w castingu brały udział różne narodowości, a jednym z głównych bohaterów była postać grana przez afroamerykańskiego aktora Sama Jacksona.

Kobiety jako bohaterki

Na koniec Lucas wskazał, że to właśnie postaci kobiece są prawdziwymi bohaterkami "Gwiezdnych Wojen". Z jego perspektywy, postaci jak księżniczka Leia czy królowa Amidala robią niezwykle ważne rzeczy dla Rebelii. Według Lucasa, to właśnie aktywność umysłowa, strategiczne myślenie i umiejętność planowania czyni kobiety bohaterkami, niezależnie od tego, co mają na sobie - czy są to spodnie, czy sukienka.

Wartości "Gwiezdnych Wojen"

George Lucas postanowił przypomnieć krytykom i hejterom, jakie wartości przekazuje poprzez swoje "Gwiezdne Wojny". Jego słowa to ważne studium dla wszystkich, którzy kiedykolwiek chcieliby zrozumieć, na czym polega różnica między merytoryczną dyskusją a bezpodstawnym hejtem. W przypadku "Gwiezdnych Wojen" istotne jest promowanie równości, akceptacji inności i podkreślanie roli kobiet jako pełnoprawnych bohaterów. Dlatego wezwanie do zrozumienia tych wartości przez widzów i krytyków jest nadal aktualne.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!