Żegnamy Donalda Sutherlanda: Niezapomniane Role i Niezłomna Kariera

Ciągłość działań czasu jest nieubłagana dla wszystkich. Nie inaczej było w przypadku Donalda Sutherlanda, cenionego aktora, który przeszedł do historii kina, pozostawiając po sobie niezapomniane role. Sutherland zmarł w wieku 88 lat, po długiej chorobie. Wspominamy go, przedstawiając jego drogę do kariery oraz najważniejsze kreacje filmowe.

Kim był Donald Sutherland? Początki kariery

Donald Sutherland urodził się 17 lipca 1935 roku. Ukończył inżynierię i teatrologię na Uniwersytecie w Toronto, jednak to właśnie pasja do teatru i filmu zdecydowała o jego przyszłym zawodzie. Sutherland zadebiutował na deskach londyńskich teatrów, a także w filmach europejskich. Od lat 60. zasłynął jako aktywista antywojenny, krytykując zaangażowanie amerykańskich wojsk w Wietnamie. Jego działalność nie umknęła uwadze Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, która na zlecenie CIA miała obserwować Sutherlanda.

Najważniejsze role Donalda Sutherlanda

Dzięki kreacji kpt. Benjamina Franklina "Sokolego Oka" Pierce'a w filmie "MASH" Sutherlanda doceniono nominacją do Złotego Globu. W kolejnych latach podobne uznanie zdobywał, grywając w takich produkcjach jak "Parszywa dwunastka", "Złoto dla zuchwałych" czy "Johnny poszedł na wojnę". Aktor potrafił także wcielić się w zniuansowane psychologicznie postacie w "Klute" i "Nie oglądaj się teraz". Donald Sutherland zasłynął również z ról w filmach takich twórców jak Bernardo Bertolucci czy Werner Herzog.

Nagrody i popularność Sutherlanda

Za występ w filmie "Obywatel X" Sutherland zdobył Złoty Glob, a kreacja w filmie "Na ścieżce wojennej" przyniosła mu kolejną nagrodę tej prestiżowej instytucji. W 2014 roku czytelnicy magazynu "Seventeen" / "Teen People" uznali postać prezydenta Snowa, którego wcielił się Sutherland w cyklu "Igrzyska śmierci", za swój ulubiony czarny charakter, dzięki czemu aktor został nagrodzony Teen Choice.

Podsumowanie

Donald Sutherland na stałe wpisał się w historię kina, pozostawiając po sobie wiele niezapomnianych kreacji. Był cenionym aktorem i aktywistą, a jego życiorys stanowi tego najlepsze świadectwo. Żegnając go, doceniamy jego wkład w rozwój kinematografii i pamiętamy o niezliczonych momentach, które umilił nam swoim talentem.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!