Plany na nowoczesne platformy GPU
W niedzielę podczas swojego wystąpienia keynote na Computex 2024 w Tajpej dyrektor Nvidia Jensen Huang, zaskoczył wszystkich, ujawniając koncepcję nowej generacji platformy GPU dedykowanej przetwarzaniu sztucznej inteligencji. Huang ogłosił także plany firmy dotyczące wprowadzania regularnych aktualizacji według cyklu "tick-tock", z Blackwell Ultra jako pierwszym zaplanowanym na 2025 rok, a następnie platformą "Rubin", która ma pojawić się na rynku w 2026 roku.
Kluczowe ogłoszenia
Obecna generacja GPU firmy Nvidia napędza większość chmur opartych na modelach sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, zarówno podczas treningu, jak i inferencji tych modeli. Inwestorzy śledzą uważnie działania firmy. Podczas swojego wystąpienia Huang wspomniał o chipie Blackwell Ultra oraz nadchodzącej platformie "Rubin". W momencie ogłoszenia Rubina dyrektor wydawał się nieco niepewny, obawiając się tzw. efektu Osborne'a, który sugeruje negatywne skutki wcześniejszego zapowiedzenia nowego produktu na sprzedaż obecnych wersji.
Nowa odsłona produktów
Zapowiedziana na rok 2026 platforma sztucznej inteligencji "Rubin" będzie wykorzystywać nowy rodzaj pamięci o wysokiej przepustowości, HBM4, oraz przełącznik NVLink 6, oferujący szybkość 3,6 TB/s. Po premierze Rubina Nvidia planuje wydać kolejną wersję, nazwaną "Rubin Ultra". Huang nie ujawnił wszystkich szczegółów dotyczących nadchodzących produktów, ale zapewnił, że nowe chipy będą tańsze i bardziej energooszczędne.
W hołdzie dla nauki i technologii
Jensen Huang przedstawił także nowy procesor oparty na architekturze ARM, nazwany "Vera". Wprowadzona została również karta akceleratora "Vera Rubin", która zawiera jeden z procesorów GPU Rubin. Nvidia tym razem kontynuuje swoją tradycję nazw odwołujących się do historycznych postaci, jak w przypadku architektury Grace Hopper, łącząc nazwy procesora ("Grace") i GPU ("Hopper") dla uczczenia pionierów informatyki. Nazwa "Vera Rubin" honoruje Very Florence Cooper Rubin (1928–2016), amerykańską astronomkę, znacząco przyczyniającą się do odkryć w dziedzinie astronomii galaktyk. Rubin jest najbardziej znana z pionierskich badań nad prędkościami rotacji galaktyk, które dostarczyły silnych dowodów na istnienie ciemnej materii.
Wyzwania i szanse na rynku
Zaangażowanie Nvidii w ciągłość rozwoju technologii GPU jest szansą na stawienie czoła konkurencji i utrzymanie pozycji lidera na rynku. Ambitne plany firmy dotyczące wprowadzania nowych chipów do przetwarzania akceleracji AI mogą przyspieszyć rozwój technologii chmurowych i zwiększyć wydajność procesów informatycznych. Jedną rzeczą, którą warto podkreślić, jest fakt, że Nvidia nie jest jedyną firmą, która inwestuje w rozwój przyspieszaczy AI. Na rynku są także gracze takie jak AMD i Intel, które chcą zdobyć część rynku GPU. Rośnie również rola OpenAI's Sam Altman, który stara się zróżnicować produkcję sprzętu GPU, który będzie zasilać kolejne generacje modeli AI. Z pewnością warto obserwować ruchy Nvidii i jej konkurentów na tym dynamicznie rozwijającym się rynku.