Napoje energetyczne mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza w dużych ilościach. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "Public Health" sugerują, że konsumpcja napojów energetycznych przez młodych ludzi wiąże się z gorszą jakością snu, krótszym czasem snu, niższą wydajnością akademicką oraz zwiększonym ryzykiem objawów ADHD, stresu psychicznego, depresji, lęku, insulinooporności i problemów z zębami.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Newcastle University w Wielkiej Brytanii obejmowało systematyczny przegląd 57 wcześniejszych badań, obejmujących 1,2 miliona dzieci w 21 krajach. Wyniki wskazują na silną korelację między spożywaniem napojów energetycznych a paleniem, używaniem alkoholu i innym używaniem substancji.

Cesar Sauza, dietetyk i ekspert od żywienia stwierdził, że wyniki są zgodne z tym, co obserwuje w swojej praktyce. Wskazał na wysoką zawartość cukru i kofeiny w napojach energetycznych jako prawdopodobne przyczyny negatywnych skutków ich spożywania przez dzieci.

Badanie to podkreśla potrzebę większej regulacji w celu zapobiegania spożywaniu napojów energetycznych przez młode dzieci oraz kluczową rolę rodziców w pomaganiu dzieciom w przyjęciu lepszych nawyków. Dr Menka Gupta, współzałożycielka NutraNourish, która również nie była zaangażowana w badanie, zauważyła, że istnieje potrzeba holistycznego podejścia interwencyjnego, które adresuje psychologiczne i behawioralne predyspozycje młodych ludzi.

Badanie to rzuca światło na potencjalne zagrożenia związane z konsumpcją napojów energetycznych przez dzieci i młodzież. Wysokie poziomy kofeiny i cukru, a także inne stymulanty, mogą przyczyniać się do szeregu problemów zdrowotnych, w tym ADHD, depresji i lęku. Rodzice odgrywają kluczową rolę w ograniczaniu spożycia napojów energetycznych przez dzieci i edukowaniu ich na temat ryzyka. Badanie to podkreśla potrzebę dalszych badań i działań politycznych w celu ochrony zdrowia dzieci i młodzieży.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!