Bitwa o prawa autorskie
Wykorzystanie generacyjnej sztucznej inteligencji w muzyce to gorący temat od jakiegoś czasu. Stało się to jeszcze bardziej znaczące w ostatnich latach, gdy udział sztucznej inteligencji w tworzeniu hitów muzycznych znacznie wzrósł. Przykładem tego jest sukces "BBL Drizzy", który nie mógłby powstać bez udziału firmy Udio. Jednak teraz na scenę wkracza Recording Industry Association of America (RIAA), która podjęła decyzję o pozwaniu tej firmy.
Muzyczna sensacja
Podczas wiosennego konfliktu między Drakiem a Kendrickiem Lamarem, Metro Boomin udostępnił swój instrumentalny utwór "BBL Drizzy", oferując darmowy bit temu raperowi, który najlepiej go wykorzysta. Internetowy komik King Willonius użył platformy sztucznej inteligencji Udio, aby stworzyć oryginalny utwór R&B "BBL Drizzy" na początku tego roku, a następnie Metro Boomin włączył go do swojego bitu "BBL Drizzy". Instrumentalne wersje utworu "BBL Drizzy" oraz jego różne remiksy stały się wiralowymi sensacjami, a sam Drake rapował na samplach "BBL Drizzy" w "U My Everything" autorstwa Sexyy Reda.
Ogromne odszkodowanie
Jak donosi Verge, RIAA - grupa branżowa reprezentująca wszystkie trzy główne wytwórnie muzyczne, wśród innych - złożyła federalny pozew przeciwko firmie Udio i jej siostrzanej firmie zajmującej się muzyką sztucznej inteligencji, Suno. RIAA twierdzi, że Udio i Suno naruszają prawa autorskie "na masową skalę", używając istniejącej muzyki do "informowania" swoich algorytmów bez zgody muzyków, autorów tekstów lub wytwórni. RIAA domaga się odszkodowania w wysokości 150 000 dolarów za każde dzieło, a także innych opłat.
Suno pod lupą RIAA
W pozwie stwierdzono, że "gdyby Suno podjęło wysiłki, aby uniknąć kopiowania nagrań dźwiękowych powoda i włączania ich do swojego modelu sztucznej inteligencji, usługa Suno nie byłaby w stanie odtworzyć przekonujących imitacji tak szerokiego zakresu ludzkiego wyrazu muzycznego na poziomie jakości, który obecnie oferuje".
Kontrowersje i wyzwania prawne
Sukcesy sztucznej inteligencji rozwijają się w dynamicznym tempie, ale jak widać, nie bez kontrowersji. Spory dotyczące technologii a praw autorskich muszą zostać rozwiązane, aby ta rewolucyjna forma twórczości mogła rozwijać się stabilnie i zgodnie z prawem. Ostateczny werdykt w sprawie RIAA z pewnością będzie kluczowym precedensem dla przyszłości sztucznej inteligencji w muzyce.