Nie od dziś wiadomo, że sukces może słono kosztować. Tym razem ten los spotkał najnowszy hit platformy Netflix, serial "Reniferek". We wniesionym do sądu w Kalifornii pozwie, pewna Szkotka domaga się od wielkiego potentata 170 milionów dolarów odszkodowania. Twierdzi ona, że Netflix kłamie i ma za to zapłacić - skarży go za zniesławienie, złamanie prawa do prywatności oraz zaniedbania.

Co kryje się za zarzutami?

Złożone oskarżenia wynikają z przekonania skarżącej, że postać Marthy z serialu "Reniferek" została oparta na niej, jednak ukazano ją w krzywym zwierciadle. Kobieta utrzymuje, że platforma, dopuszczając do emisji serialu, przyczynia się do rozprzestrzenienia kłamstw na temat jej rzekomej karalności. W serialu, Martha zostaje ukazana jako skazana za stalking przestępczyni.

Czy "Reniferek" oparty jest na prawdziwych wydarzeniach?

"Reniferek" to dzieło Richarda Gadda, zainspirowane jego stand-upowymi występami, które z kolei oparte były na prawdziwych wydarzeniach z jego życia, konkretnie z czasów, gdy pracował w pubie i był prześladowany przez pewną kobietę. Ciekawostką jest, że na początku serialu pojawia się informacja, że jest to "prawdziwa historia", jednak w końcowych napisach widnieje standardowa klauzula mówiąca o tym, że choć inspiracją były prawdziwe wydarzenia, to pewne sytuacje, postacie, imiona, miejsca i dialogi zostały zmienione lub wymyślone dla celów dramatycznych.

Odpowiedź Netflix na zarzuty

Co ciekawe, pomimo tego, że serial powstał na podstawie doświadczeń Gadda, to on nie został oskarżony o zniesławienie. Dodatkowo, zarówno w serialu, jak i pozwie nie pada nazwisko ani Gadda, ani pozywającej platformę Netflix kobiety. Platforma już zapowiedziała, że będzie bronić swoich praw przed sądem.

Podsumowanie

Czy Netflix faktycznie przekłamał prawdę, a postać z serialu "Reniferek" jest oparta na realnej osobie? Czy obraz jest znacząco zniekształcony? Ta sprawa na pewno jeszcze długo będzie rozpatrywana przez sąd, a my będziemy śledzić jej rozwój. Bez wątpienia, jak wiele innych kontrowersji, ta także przyciągnie do serialu nowych widzów, ciekawych, co tak naprawdę jest prawdą.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!