Reprodukcja wizualnych stereotypów

Wśród wielu kontrowersji dotyczących sztucznej inteligencji, jedną z najczęściej poruszanych jest uprzedzenie, czyli bias, w generowaniu obrazów. Modele przekształcające tekst na obrazy zostały wytrenowane na milionach zdjęć z internetu, które często prezentują bardzo wąskie pojęcie ludzkiej urody. W rezultacie generatywna sztuczna inteligencja ma tendencję do reprodukowania braku różnorodności w typach ciała i kolorach skóry.

Niepowodzenie projektu Gemini

Próby podjęte przez Google w celu skorygowania tej sytuacji swoim projektem Gemini zakończyły się totalną porażką, skutkując masowym powstawaniem obrazów nawiązujących do nazistowskiej propagandy w Azji. Pomimo to, są tacy, którzy nie poddają się i dążą do ulepszania swoich technologii. Przykładem jest firma Absolut. Jednak Absolut to nie globalny gigant IT, lecz marka wódki.

Nowa era różnorodności w obrazach

Firmy nie planują przestać używać sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów ludzi, w przeciwieństwie do Dove. Wręcz przeciwnie, Absolut jest przekonany, że "sztuczna inteligencja przyszła, by tu zostać" i że może pomóc w tej kwestii, generując więcej różnorodnych "obrazów mody generowanych przez sztuczną inteligencję". Firma planuje rozpowszechnić te obrazy w całym internecie, aby wpłynąć na przyszłe modele sztucznej inteligencji.

Absolut wprowadza rewolucję

Wygląda na to, że mimo trudności sztuczna inteligencja ma potencjał, aby stać się narzędziem promującym różnorodność w obrazach, które krążą w globalnej sieci. W naszym interesie leży teraz mieć nadzieję, że inne firmy pójdą śladem Absolut i podejmą wysiłki w eliminacji uprzedzeń w swoich technologiach.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!