O przyszłości Oscarów

W ostatnim wywiadzie dla portalu Variety, CEO Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Bill Kramer, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat nadchodzącej setnej rocznicy Oscarów. Czy w niedalekiej przyszłości Oscary aktorskie staną się neutralne pod względem płci?

Rozważania na temat podziału płci w Oscarach

W trakcie rozmowy z Kramerem, pojawiło się pytanie o ewentualną rezygnację Akademii z podziału nagród aktorskich ze względu na płeć. "Aktualnie badamy ten temat w komisjach ds. nagród, członkostwa, równości i inkluzywności, a wkrótce również w Radzie Gubernatorów. Temat jest na wczesnym etapie i jeszcze wiele rozmów będzie musiało odbyć się na ten temat. Sprawdzamy, jak mogłoby to wyglądać."

Motywacje za zmianami mogą być pragmatyczne

Kramer podkreślił, że ewentualne zmiany mogą nie być podyktowane ideologią, ale raczej pragmatyzmem. Przede wszystkim, Akademia musi rozpocząć negocjacje z ABC dotyczące przedłużenia praw do transmisji Oscarów na kolejne 10 lat. W 2016 roku, organizacja uzyskała bardzo dobre warunki, ale przy spadającej oglądalności Oscarowej Gali, jest mało prawdopodobne, aby ABC było równie hojne jak dziesięć lat temu.

Potencjalne ograniczenia?

Obecna umowa zawiera warunek, że w transmisji będzie nie więcej niż 23 kategorie nagród. Natomiast, coraz głośniej mówi się o nowych kategoriach, takich jak Oscary za casting, dla kaskaderów, a nawet dla koordynatorów intymności. Ograniczenie z czterech do dwóch kategorii aktorskich może okazać się niezadowalającym kompromisem.

Podsumowanie

Na chwilę obecną, neutralne płciowo nagrody aktorskie są już rozdawane w innych organizacjach, takich jak Nagrody Gotham czy Independent Spirit Awards. Czy Oscary posuną się w tym samym kierunku? Przyszłość pokaże, ale na pewno możemy liczyć na wiele dyskusji na ten temat.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!