Przełomowe przewidywania

Cathie Wood to jedna z najbardziej znanych inwestorek na dzisiejszym rynku. Jej fundusze Ark Invest przyciągają wielu inwestorów dzięki ich odważnym i często trafnym prognozom, futurystycznemu podejściu oraz gotowości do dzielenia się swoimi przemyśleniami w sposób, który niewiele innych funduszy jest skłonnych podjąć. W 2018 roku Wood zyskała sławę, przewidując, że cena akcji Tesli (TSLA 0.66%) wzrośnie do 4000 dolarów przed podziałem, co oznaczałoby wzrost o ponad 1000%. Kilka lat później została uznana za słuszność swojej wizji, gdy akcje Tesli eksplodowały w 2020 roku, a firma stała się dochodowa.

Małe spółki na czele

Dziś Wood jest mniej skoncentrowana na grupie dużych technologicznych spółek znanych jako "Magnificent Seven", które obejmują Microsoft, Apple, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta Platforms i Tesla, chociaż producent pojazdów elektrycznych jest obecnie znacznie mniejszy od swoich rówieśników. W najnowszym wątku na X Wood stwierdziła, że handel "Magnificent Seven" stał się zbyt zatłoczony, choć wykluczyła Teslę z tej grupy, nazywając pozostałe akcje "Mag 6". Cytując raport "Morningstar", Wood zauważyła, że aktywa w spółkach "Mag 6" wśród amerykańskich aktywnych inwestorów w segmencie dużych spółek wynoszą obecnie 45% i przewiduje, że lepiej poradzą sobie mniejsze spółki, zwłaszcza te skoncentrowane na innowacyjnym przełomie.

Walka liderów z mniejszymi graczami

Wood ponownie wyraziła optymizm wobec Tesli. Zgiełk giełdowy koncentruje się głównie na liderach rynku, takich jak "Magnificent Seven", co raczej odzwierciedla ich względną siłę oraz potencjał wzrostu generowanego przez sztuczną inteligencję. Tymczasem mniejsze spółki, reprezentowane przez indeks Russell 2000, notują słabsze wyniki częściowo z powodu presji wyższych stóp procentowych. Mniejsze spółki są bardziej wrażliwe na stopy procentowe, ponieważ są mniej rentowne, bardziej uzależnione od długu i bardziej narażone na bankructwo.

Perspektywa inwestora

Choć argumenty Cathie Wood są interesujące, Tesla nadal napotyka znaczne wyzwania na rynku pojazdów elektrycznych, podczas gdy pozostałe spółki z "Magnificent Seven" odnoszą sukcesy. Patrząc na wybór między "Magnificent Seven" a Teslą, inwestorzy wydają się lepiej przygotowani do zakupu akcji "Mag 7".

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!